Parlament Europejski uruchamia stronę poświęconą wynikom wyborów europejskich

Nowa, dynamiczna strona internetowa, która zawierać będzie wszystkie wyniki poprzednich i obecnych wyborów europejskich jest już dostępna we wszystkich językach urzędowych UE.

Strona wyniki-wybory.eu będą aktualizowana w czasie rzeczywistym podczas nocy wyborczej 26 maja na podstawie ogólnych wyników wyborów europejskich, z uwzględnieniem podziałów na kraje, zgodnie z informacjami przekazywanymi przez władze krajowe.

Poprzednie wybory europejskie

Strona internetowa zawiera skład wszystkich ustępujących parlamentów europejskich od 1984 roku, podział na partie krajowe oraz grupy polityczne od 1979 roku, a także wszystkie wyniki na szczeblu krajowym od 2009 roku. Strona zawiera również informacje na temat tendencji w wyborach europejskich, na przykład na temat równowagi płci.

Dynamiczna i interaktywna strona internetowa
  • Narzędzie porównawcze może porównywać dane z różnych wyborów.
  • Użytkownicy mogą również badać możliwe koalicje parlamentarne przy pomocy kalkulatora większościowego, kiedy tylko pierwsze oficjalne prognozy zostaną udostępnione 26 maja.
  • Widget może dopasować stronę internetową do Twoich potrzeb. Będzie on publikował historyczne wyniki wyborów europejskich na Twojej stronie internetowej i poda wyniki na żywo.
  • Pobierz arkusze danych w otwartych formatach danych (json, xml i csv) i graficznych (jpg i png).

Jeśli chcesz zamieszczać dane podczas nocy wyborczej, zapisz się, aby otrzymywać szczegółowe informacje o tym jak to zrobić i aktualizacje, adres e-mail: election-results-data@europarl.europa.eu.

Testy zostaną przeprowadzone w dniach 25 kwietnia, 7 maja i 14 maja w celu zapewnienia prawidłowego działania funkcji transmisji, odbioru i innych funkcji. Aby wziąć udział w tych sesjach testowych, należy wysłać prośby pocztą elektroniczną na adres: election-results-data@europarl.europa.eu.

Niezbędnik prasowy na wybory zawiera więcej informacji na temat wyborów, takich jak fakty i liczby dotyczące procesu wyborczego, głównych kandydatów i osiągnięć UE. Zawiera również regularnie aktualizowane informacje na temat badań Eurobarometru oraz przydatne kontakty dla dziennikarzy zajmujących się działalnością Parlamentu.

Language version
Polish
English_United States