Podpisano umowy na instalacje OZE i modernizację infrastruktury wodociągowej
Wsparcie zostanie przeznaczone m.in. na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii i modernizację systemów wodociągowych.
Łukasz Prokorym podkreślił, że inwestycje pozwolą ograniczyć koszty funkcjonowania samorządów i jednocześnie pozytywnie wpłyną na środowisko. – To rozwiązania, które będą oszczędzały nasze środowisko, ale przede wszystkim budżety gmin. Środki, które nie będą musiały zostać przeznaczone na energię, będzie można wykorzystać na inne ważne potrzeby mieszkańców – drogi, chodniki czy rozwój lokalnej infrastruktury. Gratuluję państwu przygotowanych projektów i życzę, aby jak najlepiej wspierały rozwój lokalnych społeczności – dodał marszałek.
Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Daniel Puch zaznaczył, że to kolejny etap wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego samorządów.
– To kolejny etap dywersyfikacji źródeł zasilania w naszych samorządach, co jest szczególnie istotne w obecnych uwarunkowaniach gospodarczych i geopolitycznych – powiedział.
Dodał również, że planowane są kolejne nabory.
Inwestycje w energię odnawialną
Projekty dotyczą przede wszystkim rozwoju odnawialnych źródeł energii – instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz małych elektrowni wiatrowych montowanych na budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, stacje uzdatniania wody, ośrodki zdrowia czy obiekty rekreacyjne. Część inwestycji obejmuje także budowę magazynów energii, które pozwolą gminom efektywniej wykorzystywać wyprodukowaną energię na własne potrzeby.
Gmina Przerośl – 590 tys. zł
Projekt zakłada montaż instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii na stacjach uzdatniania wody w Przerośli i Śmieciówce.
– Koszty energii elektrycznej dla stacji uzdatniania wody wynoszą obecnie około 35 tysięcy złotych miesięcznie. Po wykonaniu instalacji te wydatki znacząco się zmniejszą, co przełoży się również na koszty dostarczania wody mieszkańcom – mówił wójt Marcin Brzozowski.
Gmina Suchowola – 2,7 mln zł
W Szkole Podstawowej w Suchowoli powstaną nowoczesne instalacje OZE: pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz małe turbiny wiatrowe. – Nastąpi wymiana starego systemu ogrzewania. Energia będzie produkowana na własne potrzeby dzięki panelom fotowoltaicznym, a dodatkowo na dachu szkoły zamontujemy sześć wiatraków o mocy 3 kW każdy – mówił burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel.
Samorząd szacuje, że inwestycja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania nawet o około 150 tys. zł rocznie.
Gmina Narewka – 895 tys. zł
Projekt obejmuje wymianę źródeł ogrzewania na pompy ciepła oraz montaż instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii w budynkach publicznych, m.in. w ośrodku zdrowia i ośrodku kultury.
– To kolejny krok, który robimy w kierunku ochrony środowiska. Mamy już szkołę, ośrodek zdrowia i gminny ośrodek kultury z pompą ciepła, teraz, żeby te koszty obniżyć montujemy innowacyjne panele fotowoltaiczne, które nie będą ingerować w pokrycie dachowe – elastyczne, które można kształtować na różnych płaszczyznach – informował wójt gminy Jarosław Gołubowski.
Gmina Mońki – 2,8 mln zł
Natomiast w Mońkach powstanie elektrownia fotowoltaiczna z magazynem energii przy ul. Mickiewicza. Instalacja będzie miała moc blisko 500 kW, natomiast magazyn energii – 300 kW.
– Od kilkunastu lat konsekwentnie rozwijamy lokalny system energetyczny. Utworzyliśmy klaster energetyczny, a w ubiegłym roku również spółdzielnię energetyczną. Chcemy mieć realny wpływ na taryfę, która jest bardzo znacząca dla każdego odbiorcy – mówił burmistrz Zbigniew Karwowski.
Jak podkreślano, instalacje w OZE przynoszą konkretne oszczędności i chronią środowisko naturalne.
Aneta Kursa
red.: Monika Pańko
fot.: Kamil Timoszuk
Najnowsze relacje
-
. Fundusze Europejskie
Podpisano umowę na rozwój Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
-
. Fundusze Europejskie
Region stawia na innowacje. Blisko 24 mln zł dotacji na rozwój badań i nowych technologii
-
. Fundusze Europejskie
Podlaskie liderem aktywności w konsultacjach UE. Marszałek przekazał też pisma do władz Unii w Brukseli
-
. Fundusze Europejskie
Marszałek w Brukseli o bezpieczeństwie i przyszłości wschodnich regionów UE
-
Marszałek w Brukseli o bezpieczeństwie i przyszłości wschodnich regionów UE
-
Wsparcie dla osób potrzebujących oraz rozwój infrastruktury w gminie Mońki
-
Ponad 8 mln zł z UE na inwestycje w edukację, wodociągi i infrastrukturę w regionie
-
Wschodnie regiony UE w centrum debaty. Marszałek weźmie udział w konferencji eksperckiej



