Gastroenterologia w łomżyńskim szpitalu z nowym sprzętem i szerszym zakresem leczenia
– Łącznie ponad 50 mln zł, uwzględniając środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz wkład własny samorządu, zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury diagnostyki i leczenia onkologicznego w łomżyńskim szpitalu wojewódzkim – informował Jacek Piorunek. – Dzięki tym środkom placówka kupuje najnowocześniejszy sprzęt do leczenia naszych pacjentów m.in.: robota chirurgicznego HUGO, rezonans magnetyczny oraz nowoczesny mammograf. Dziś chcielibyśmy zaprezentować zmiany, jakie zaszły w leczeniu chorób układu pokarmowego – dodał.
Członek zarządu wyjaśnił, że przez ostatni rok Pion Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży przeszedł istotne zmiany organizacyjne i sprzętowe. W tym czasie rozszerzono działalność oddziału, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Oddział Gastroenterologii, Chorób Wewnętrznych i Żywienia Klinicznego (wcześniej Oddział Chorób Wewnętrznych). Kieruje nim dr Mariusz Rosołowski, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii.
– Rok 2026 to nie tylko inwestycje w sprzęt i infrastrukturę, ale przede wszystkim rozwój kadry specjalistów. Dzięki pozyskaniu wybitnych fachowców, takich jak dr Rosołowski, znacząco zmienił się zakres i poziom leczenia, szczególnie w obszarze gastroenterologii, która dziś reprezentuje najwyższy poziom – zaznaczył dyrektor szpitala Dariusz Domasiewicz.
Drugim z najważniejszych elementów rozwoju była modernizacja i doposażenie Pracowni Endoskopii Gastroenterologicznej. Zakres wykonywanych badań poszerzono m.in. o USG endoskopowe przewodu pokarmowego.
– Endoskopowa ultrasonografia to jedna z najbardziej zaawansowanych metod diagnostycznych przewodu pokarmowego. Zakupiony sprzęt jest najwyższej światowej klasy, który należy do nielicznych tego typu urządzeń w Polsce – przekazał dr Mariusz Rosołowski.
Dzięki środkom z KPO placówka pozyskała nowoczesną aparaturę o łącznej wartości około 5 mln zł. Zakupiono m.in. wideogastroskopy, wideokolonoskopy czy aparat USG z wideoendoskopem. To jeszcze nie koniec inwestycji. Trwa już postępowanie dotyczące zakupu kolejnego wyposażenia dla pracowni w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021–2027. Wartość planowanego zakupu wynosi ponad 764 tys. zł, a wśród urządzeń mają znaleźć się m.in. videoendoskopy i videoduodenoskop.
W ramach zmian utworzono także Poradnię Żywienia Klinicznego, działającą w strukturze Pionu Chorób Wewnętrznych. Funkcjonuje na podstawie umowy od 1 maja 2026 roku i jest czynna w poniedziałki, środy oraz piątki w godzinach 10.30-14.30. Poradnia udziela świadczeń w dwóch zakresach: żywienia pozajelitowego oraz żywienia dojelitowego w warunkach domowych. Opieką obejmowani są pacjenci wymagający specjalistycznego żywienia drogą pozajelitową i dojelitową.
Jakub Wróblewski
red.: Aneta Kursa
fot.: Justyna Mocarska-Kieca
Najnowsze relacje
-
. Zdrowie
Dzień Dziecka w szpitalach wojewódzkich w Białymstoku i Łomży
-
. Zdrowie
Szpital wojewódzki w Łomży z certyfikatem akredytacyjnym
-
. Zdrowie
Zarząd Województwa Podlaskiego ogłasza konsultacje z organizacjami pozarządowymi i podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego
-
. Zdrowie
Podsumowanie polsko-ukraińskiej współpracy w diagnostyce i leczeniu nowotworów



