Logo witryny podlaskie.eu
Konkursy   Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Jedwabne. Ratunek bliżej i szybciej

1 stycznia 2026

Uczestnicy konferencji prasowej

Zespół Ratownictwa Medycznego w Jedwabnem / Justyna Mocarska-Kieca

Zespół Ratownictwa Medycznego od 1 stycznia 2026 roku rozpoczyna działalność w Jedwabnem. Jest to nowa jednostka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego (WSPR) w Łomży, która uruchomiła swój oddział zamiejscowy, aby zabezpieczał potrzeby mieszkańców tej części powiatu łomżyńskiego i sąsiednich. Informacja o uruchomieniu zespołu została przekazana podczas konferencji z udziałem m.in. członka zarządu województwa Jacka Piorunka.

– To odpowiedź na oczekiwania mieszkańców i realne wzmocnienie systemu ratownictwa i w ogóle bezpieczeństwa lokalnych społeczności w tej części regionu - podkreślił Jacek Piorunek 

Nowy zespół ratownictwa medycznego będzie miał swoja siedzibę w budynku Urzędu Miasta w Jedwabnem. Będzie funkcjonował przez 12 godzin na dobę (8 – 20), przez 365 dni w roku. Zabezpieczenie medyczne zapewniać będzie karetka obsługiwana przez dwóch ratowników medycznych. Jednostka została ujęta w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, zatwierdzonym przez Wojewodę Podlaskiego.

– Nowy zespół ratownictwa medycznego w Jedwabnem wzmocni system ratownictwa i skróci czas dojazdu do pacjentów. To tereny o rozproszonej zabudowie, oddalone od większych ośrodków, przy ważnych drogach wojewódzkich. Dzięki utworzeniu zespołu czas dojazdu do miejscowości w tym regionie można będzie skrócić do 8 – 15 minut, a dotychczas trwało to dwa razy dłużej – podkreśliła dyrektor WSPR w Łomży Ewelina Potaś

Oddział zamiejscowy w Jedwabnem będzie obsługiwał nie tylko gminę Jedwabne, ale również gminy Wizna i Przytuły, a częściowo także gminę Radziłów z powiatu grajewskiego. Dotychczas obszary te zabezpieczane były przez zespoły ratownictwa medycznego stacjonujące w Łomży.

Znaczenie nowej jednostki podkreśla także samorząd lokalny. 

– W ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego liczą się minuty, dlatego ta jednostka jest niezwykle ważna dla mieszkańców – zaznaczył burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski. Podobnie znaczenie nowego rozwiązania widzi biorący udział w konferencji Dariusz Domasiewicz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.  

Uruchomienie zespołu w Jedwabnem jest kolejnym etapem rozwoju Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży, która posiada już swoje filie m.in. w Grajewie, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie oraz podstacje w Ciechanowcu, Stawiskach i Nowogrodzie. Nowa jednostka ma wzmocnić potencjał operacyjny pogotowia i usprawnić reakcję na zdarzenia wymagające pilnej pomocy medycznej na terenie województwa.

Teksy i fot. Justyna Mocarska-Kieca

Opublikował: Małgorzata Januszkiewicz

1 stycznia 2026

Powrót na początek strony