Logo witryny podlaskie.eu
Konkursy   Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Banerek Poznaj Podlaskie

Nowoczesne onkoczepki w Szpitalu w Suwałkach – inwestycja w jakość leczenia i wsparcie pacjentów

10 lutego 2026

Gabinet Chemioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach został doposażony w nowoczesne onkoczepki PAXMAN – innowacyjne urządzenia umożliwiające ograniczenie lub zapobieganie wypadaniu włosów podczas chemioterapii dzięki technologii kontrolowanego chłodzenia skóry głowy. Zakup został dofinansowany z KPO i z budżetu Województwa Podlaskiego.

Z nowej technologii skorzystali już pierwsi pacjenci, u których obserwowane są pozytywne efekty terapii, potwierdzające zasadność stosowanie tego typu urządzeń. Wprowadzenie onkoczepków zdecydowanie poprawia komfort leczenia i jakość życia pacjentów onkologicznych.

Technologia chłodzenia skóry głowy przy zastosowaniu onkoczepków  została również pozytywnie oceniona i uwzględniona w rekomendacjach NCCN (National Comprehensive Cancer Network) – jednej z najważniejszych międzynarodowych organizacji opracowujących wytyczne w zakresie leczenia onkologicznego, co dodatkowo potwierdza jej bezpieczeństwo i skuteczność.

Leczenie onkologiczne to nie tylko proces medyczny, ale również ogromne obciążenie psychiczne i emocjonalne dla pacjentów oraz ich bliskich. Istotą kompleksowej opieki jest także troska o jakość życia chorego na każdym etapie terapii.

– Mając świadomość, jak duże znaczenie, zwłaszcza dla kobiet, ma zachowanie włosów, które często są ważnym elementem tożsamości, poczucia własnej wartości i kobiecości, dążymy do tego, aby w miarę dostępnych możliwości łagodzić skutki uboczne leczenia – podkreśla Edyta Krzywicka, kierownik Działu Zamówień i Inwestycji Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach

Projekt został objęty dotacją w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (w zakresie inwestycji D1.1.1 „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”, finansowanego z Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Europejskiego Funduszu Odbudowy). Łączna wartość inwestycji to ponad 1 mln złotych. Ale zakup nowoczesnych urządzeń nie byłby możliwy bez wsparcia samorząd województwa, który przeznaczył na ten cel 100 tys. złotych.

źródło: Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach
oprac.: Aneta Kursa

Publikujący: Aneta Kursa

10 lutego 2026

Powrót na początek strony